sprężarki powietrza | |

Cudzoziemcy w szarej strefie część 2

Pracownicy ze wschodu często przyjeżdżają dzięki prywatnym zaproszeniom, wystawianym przez polskich pracodawców, którym do tego stopnia zależy na ukraińskich czy rosyjskich pracownikach, że gotowi są załatwiać kłopotliwe i czasochłonne formalności w urzędach wojewódzkich. Zaproszenia wystawiane są zarówno pracownikom zatrudnianym w gospodarstwach domowych, jak też pracującym później w przedsiębiorstwach. Na ogół chodzi tu jednak o niewielkie, niekiedy rodzinne firmy, jak cukiernia czy mały warsztat stolarski. Takie zapro-

szenie ułatwia uzyskanie długoterminowej wazy oraz przekroczenie granicy, ponieważ zwalnia ono z obowiązku pokazania na granicy pieniędzy na utrzymanie. Brak wystarczającej kwoty bywa dość często powodem niewpuszczenia cudzoziemców do Polski.

Przy okazji warto zauważyć, że wizy stały się ostatnio kolejny raz poważną barierą w dostępie do naszego kraju. Pierwszy raz bariera ta pojawiła się przed 2004 r., kiedy w ogóle wprowadzono wizy dla obywateli krajów niemających umów o ruchu bezwizowym z Unią Europejską. W międzyczasie ludzie przyzwyczaili się do wiz, wypracowali różne strategie ich uzyskiwania, czy „załatwiania”, osłabiając w ten sposób ograniczające działanie wiz. Dziś problem powrócił, gdyż ze względu na przystąpienie Polski do strefy Schengen konsulaty mniej chętnie wydają wielokrotne wizy długoterminowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]