| |

Cudzoziemcy w szarej strefie

W ramach badania CASE przeprowadzono także 53 wywiady biograficzne z przybyszami zza wschodniej granicy. Najmłodszy respondent miał 16 lat, najstarszy – 61. Średni wiek badanych to 38 lat. Wśród respondentów przeważali obywatele Ukrainy – było ich 45, czyli 85%. Pozostałe 8 osób przyjechało do Polski z Rosji (głównie z Czeczenii i Dagestanu). Kilkoro badanych z obywatelstwem rosyjskim to uchodźcy. Większość respondentów stanowiły kobiety: było ich 34, czyli 65% badanej grupy. Przeważali respondenci ze średnim wykształceniem, a co czwarty miał wykształcenie wyższe.

Nielegalni pracownicy ze wschodu zjawiają się w Polsce głównie z powodów ekonomicznych: niskich płac i wysokiego bezrobocia w krajach pochodzenia. Wybierają Polskę ze względu na tanie (bezpłatne) wizy, niewielkie koszty podróży (szczególnie z punktu widzenia Ukraińców, którzy mają do Polski blisko), poza tym zrozumiały język ułatwiający porozumiewanie się. Poszukują pracy w różny sposób – często na bazarach, które pełnią rolę nieformalnych giełd pracy, lub za pośrednictwem prywatnych kontaktów.

Wśród nielegalnych pracowników jest niemała grupa osób, które przyjeżdżają do pracy od kilkunastu lat, co najmniej na kilka miesięcy. Od czasu do czasu wracają do swego kraju po kolejną wizę. Przyjeżdżający do Polski od wielu lat na ogół nie szukają pracy na bazarze. Mają już swoje sieci potencjalnych pracodawców lub osób pomagających w znalezieniu pracy. Naturalnie praca znajdowana przez prywatne sieci kontaktów jest zazwyczaj lepiej płatna i odbywa się w lepszych warunkach niż zajęcia, które można zdobyć za pośrednictwem bazarowej giełdy pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]