http://www.fotohdr.pl/ | zwiększenie oceny kredytowej |

Granie bezpieczne i bez przekraczania granic

Jako zapalona, lecz przeciętna tenisistka z reguły posyłałam piłkę prosto na środek kortu z obawy, że mogłaby upaść za linią i straciłabym punkt. Grając bezpiecznie, sztucznie zawęziłam pole gry. Po jakimś czasie uświadomiłam sobie, że grając w ten sposób, nigdy nie wygram. Aby mieć nadzieję na zwycięstwo, musiałam się nauczyć odbijać piłkę tak, by spadała blisko linii, lecz nadal w granicach pola gry. Zaczęłam więc wykraczać poza strefę bezpieczeństwa i przekonałam się, że udawało mi się częściej wygrywać.

Miałam okazję posłużyć się tą analogią w pracy z klientką, która niedawno awansowała na stanowisko kierownicze i w opinii przełożonych nie była dostatecznie aktywna. „Jak to możliwe, że otoczenie postrzega mnie jako niedostatecznie aktywną? – zastawiała się. – Przecież robię wszystko, co do mnie należy, nie czekając na polecenia”. Robienie tego, co należy do obowiązków, nie jest przejawem aktywności. To jedynie wypełnianie obowiązków. Zwierzchnicy mojej klientki oczekiwali, że na nowym stanowisku wykaże się większą odpowiedzialnością i umiejętnością podejmowania samodzielnych decyzji. Kiedy zwróciłam jej na to uwagę, odpowiedziała, że nie chciała przekraczać uprawnień, dlatego większość ważnych decyzji konsultowała z przełożoną.

Zapytałam ją, czy gra w tenisa. Na szczęście okazało się, że tak. Posłużyłam się analogią bezpiecznej gry w tenisa i już po chwili zrozumiała, w czym się kryje problem. Zauważyła, że do tej pory nie wykorzystywała całej dostępnej powierzchni kortu. Zakładając z góry, które decyzje zyskają aprobatę przełożonych, a które nie, zawężała pole gry. Zamiast zaryzykować wybicie piłki na aut, podejmowała jedynie takie działania, które nie groziły przekroczeniem granic. To nie wystarczało jej przełożonej, która oczekiwała od podwładnych podejmowania skalkulowanego ryzyka i wykazywania inicjatywy.

Z tym samym zjawiskiem stykamy się w miejscu pracy przez cały czas. Nawet jeśli kobieta zdaje sobie sprawę, że miejsce pracy to pole gry, ma skłonność grać bezpiecznie, a nie sprytnie. Skrupulatnie przestrzega wszystkich zasad i oczekuje, że inni będą postępować tak samo. Jeśli regulamin mówi, że coś jest zabronione, nie robi tego. Jeśli jakieś działania mogłyby kogoś urazić, rezygnuje z nich. Oczywiście nie należy postępować w sposób nieetyczny, ale miejsce pracy to pole gry, a Ty chcesz ją wygrać. Aby tak się stało, musisz wykorzystać całe dostępne pole. moc w określeniu zakresu uprawnień, co ułatwiłoby jej podejmowanie ryzyka. Kilka tygodni później miałam okazję rozmawiać z jej przełożoną na inny temat i przy okazji dowiedziałam się, że moja była klientka wykazywała więcej inicjatywy i spełniała oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]