| |

Jakie czynniki wpływają na krztałt preferencji? – kontynuacja

Po drugie, są to gospodarstwa domowe o umiarkowanym deficycie dochodu, ludzi młodych (do 30 roku życia) o pośrednich typach wykształcenia – nie są oni prawdziwymi fachowcami (mają wykształcenie zasadnicze zawodowe, ale nie średnie techniczne) ani prawdziwymi inteligentami (ukończyli szkołę średnią ogólnokształcącą lub nawet uzyskali wykształcenie policealne – ale nie mają studiów wyższych). Zapewne dla tych osób decyzja o podjęciu pracy nierejestrowanej jest umotywowana chęcią uzyskania dodatkowego dochodu, a docelowo – materialnego i społecznego awansu gospodarstwa domowego.

Po trzecie, są to niewielkie gospodarstwa domowe (1-3 osoby) osób młodych o pośrednim wykształceniu, wysokim subiektywnym deficycie dochodu, ale występującym albo w kontekście rzeczywiście niskich dochodów (I i II kwartyl), albo przeciwnie – w kontekście wysokich rzeczywistych dochodów (IV kwartyl).

Na podstawie tych wyników można zaryzykować tezę wyjaśniającą powszechność preferencji pracy nierejestrowanej (45% populacji). Być może szara strefa jest w większym stopniu generowana przez będące na dorobku młode gospodarstwa domowe, aspirujące do wyższego statusu materialnego niż przez będące w sytuacji przymusowej osoby bez wykształcenia. Segment 2 (młode gospodarstwa o umiarkowanym deficycie dochodu) jest najliczniejszy. W pewnym sensie może to być strategia aspirowania do wejścia do klasy średniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]