lustro do makijażu 80x60 cm LED | OSP |

Jakie czynniki wpływają na krztałt preferencji?

Powstaje pytanie, jakie czynniki wpływają na kształt preferencji, w tym przypadku skłonność (gotowość) do podjęcia pracy całkowicie nierejestrowanej.

Przypomnijmy, że badanie preferencji odnosi się do pewnego stanu idealnego, w którym respondenci wyrażają ocenę dostępnych opcji. Ponieważ preferencje wyrażają oceny, które mogą podlegać silnej regulacji normatywnej (kultura, stereotypy, wishful thinking, autoprezentacja itd.), mogą – w skrajnych przypadkach – w ogóle nie być skorelowane z cechami indywidualnymi, reprezentując ogólny wzorzec postaw przyjętych w danej zbiorowości. Generalnie więc należy się spodziewać występowania raczej słabych korelacji preferencji z cechami indywidualnymi. Standardowe metody statystyczne, oparte na korelacjach między zmiennymi, mogą nie być w tej sytuacji efektywnym narzędziem modelowania zależności preferencji i cech indywidualnych. W związku z tym zastosowano metodę CHAID, pozwalającą na uwzględnianie interakcji między poszczególnymi wartościami zmiennych niezależnych.

Jej wyniki, opisane szczegółowo w osobnym raporcie CASE, pokazują iż istnieją w sumie trzy segmenty, łącznie 9,4% gospodarstw domowych, w których znajdują się osoby silnie preferujące pracę nierejestrowaną. Można je opisać przez specyficzną konfigurację predyktorów: wykształcenie, wiek, deficyt dochodu na głowę, wielkość dochodu na głowę oraz wielkość gospodarstwa domowego.

Istnieją więc trzy typy gospodarstw domowych, które determinują skłonność do podejmowania całkowicie nielegalnej pracy. Po pierwsze, są to gospodarstwa domowe, w których żyją osoby bez wykształcenia i/lub bez zawodu (niepełne podstawowe lub gimnazjum). Zapewne dla tych osób praca „na czarno” jest jedyną dostępną opcją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]