biustonosz do karmienia | darmowe chwilówka 2017 na blog.pozyczkabez.pl |

Ludzie młodzi a rynek pracy

Zupełnie inne postawy i motywacje prezentują ludzie młodzi, którzy trafili na rynek pracy (podejmowali pierwszą pracę) po 2000 roku. Z jednej strony, nie mają oni punktu odniesienia w postaci utraconej pracy z drugiej strony – prezentują zupełnie inne potrzeby i aspiracje. Są lepiej wykształceni, mają aspiracje materialne, planują w przyszłości założenie rodziny. Nie mają jeszcze – w subiektywnym odczuciu – presji na „oskładkowanie”: jeszcze mają czas na „wyrobienie” emerytury. Mogą więc sobie pozwolić na ryzyko pracy „na czarno”, licząc na korzyści nieosiągalne w pracy legalnej oferowanej im na rynku. Wchodzą oni dobrowolnie do pracy nierejestrowanej, z wielu różnych względów:

– są przekonani, że mogą tu osiągnąć wyższe dochody – choć, jak pokazują dane z badań, jest to przekonanie nieuzasadnione

– praca taka pozwala im zachować czujną otwartość: w każdej chwili można taką pracę porzucić, jeśli trafi się coś lepszego – czy to wyjazd za granicę, czy praca legalna

– sądzą – szczególnie osoby o wyjątkowej sytuacji życiowej (matki z małymi dziećmi, osoby nieaktywne zawodowo) – że w pracy nierejestrowanej łatwiej o elastyczne formy pracy, w niepełnym wymiarze, ruchome godziny.

Podsumowując, wywiady biograficzne potwierdzają i pozwalają lepiej zrozumieć sugerowane przez wyniki badań ilościowych dwa różne mechanizmy odpowiedzialne za podejmowanie pracy nierejestrowanej. W grupie osób o niskich kwalifikacjach, które dodatkowo zostały wypchnięte z rynku pracy przez perturbacje lat 1998-2001, praca nierejestrowana podejmowana jest jako alternatywa braku zatrudnienia. Pojawia się jednak druga, odmienna grupa podejmujących pracę nierejestrowaną – osób młodszych, relatywnie lepiej wykształconych, które odrzucają nisko płatne i cechujące się niskim statusem prace oficjalne w nadziei na osiągnięcie lepszych dochodów poza rynkiem legalnym, w oczekiwaniu na pojawienie się lepszych ofert. W obu jednak przypadkach praca nierejestrowana jest pułapką. Badani racjonalizują, nabywają szereg nawyków, a także pozbawiają się udokumentowanego doświadczenia zawodowego. Wszystkie te czynniki utrudniają im wyjście z szarej strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *