| |

Metoda Kaufmanna-Kaliberda

Kaufmann i Kaliberda (1996) zakładają, że zużycie energii elektrycznej stanowi najlepszy pojedynczy wskaźnik fizyczny ogólnej (lub oficjalnej i nieoficjalnej) działalności gospodarczej39. Empirycznie zbadano ogólną działalność gospodarczą i zużycie energii elektrycznej na całym święcie, by zauważyć, że elastyczność produkcji względem zużycia energii elektrycznej jest zazwyczaj bliska jedności. To oznacza, że wzrost całkowitego zużycia energii elektrycznej jest wskaźnikiem wzrostu ogólnego (oficjalnego i nieoficjalnego) PKB. Dzięki temu pośredniemu miernikowi dla ogólnej gospodarki i poprzez odjęcie od tego ogólnego pomiaru szacunków oficjalnego PKB Kaufmann i Kaliberda (1996) otrzymali szacunkową wartość nieoficjalnego PKB. Metoda ta jest bardzo prosta i wydaje się atrakcyjna. Można również mieć do niej zastrzeżenia pod wieloma względami:

Nie cała szara strefa wymaga dużej ilości energii (np. usługi indywidualne typu opieka domowa, pomoc domowa itp.), można również korzystać z innych źródeł energii (gaz, ropa, węgiel itp.). Zostanie uwzględniona tylko część szarej strefy.

Z czasem nastąpił znaczny postęp techniczny, w związku z tym produkcja i zużycie energii elektrycznej są bardziej wydajne niż wcześniej, dotyczy to zarówno oficjalnego, jak i nieoficjalnego zużycia.

Mogą pojawić się znaczne różnice lub zmiany w elastyczności PKB względem energii elektrycznej wśród państw i wraz z upływem czasu40.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]