przeprowadzki wilanów | |

Motyw finansowy – kontynuacja tematu

Ogromne znaczenie ma maksymalizacja dochodów. Pracownicy zdają sobie sprawę, że pracując bez rejestracji zarobią więcej, unikając w ten sposób odprowadzania wszelkich składek. Często respondenci tłumaczą, że ich praca ma charakter dorywczy i przy zarejestrowaniu działalności czy podpisaniu umowy z pracodawcą byłaby nieopłacalna. Tak twierdzą korepetytorzy czy gosposie. Kwestia ustawowej płacy minimalnej nie jest brana pod uwagę w kontekście uzgadniania z pracodawcą wysokości wynagrodzenia. Żaden z pracowników nie chciałby dostawać krajowej płacy minimalnej.

Pracownicy podejmujący sezonowe prace nierejestrowane z reguły posiadają alternatywne źródło ubezpieczenia, dające prawo do świadczeń zdrowotnych: często pracownik jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia małżonka lub zarejestrowany w KRUS bądź pobiera zasiłek, np. dla bezrobotnych, posiada status rencisty lub studenta.

Często również zdarza się, że decydując się na pracę nierejestrowaną pracownik chce zmniejszyć kwotę legalnych dochodów, aby nie stracić emerytury, zasiłku przedemerytalnego lub zasiłku dla bezrobotnych, aby uzyskać dodatek mieszkaniowy lub otrzymać świadczenia rodzinne. W przypadku „quasi-firm” mamy do czynienia przede wszystkim z motywem finansowym, ale istotna jest również kwestia braku formalności, koniecznych w przypadku rejestracji.

Pracownicy podejmujący nierejestrowane prace sezonowe wykazują zrozumienie dla tego typu działań. Deklarują, że gdyby sami znaleźli się na miejscu swoich pracodawców – np. poszukując wykonawców do przeprowadzenia remontu czy budowy domu – również zatrudnialiby tańszych pracowników w sposób nierejestrowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]