| |

Motyw finansowy

Podstawową przyczyną skłaniającą do zatrudniania nierejestrowanego jest minimalizacja kosztów. Zdaniem pracodawców, uczestników dyskusji, obciążenia płac w Polsce są za wysokie. Chcą w ten sposób uniknąć podatków, składek na ZUS, NFZ i Fundusz Pracy. W odczuciu pracodawców zatrudnienie niereje- strowane jest zdecydowanie tańsze, a przy tym bardziej opłacalne finansowo dla pracownika, który zarabia więcej niż otrzymałby za taką samą pracę wykonywaną legalnie. Większość osób pytanych uważa, że nie byłoby ich stać na legalne zatrudnienie pracownika.

Zdaniem niektórych pracodawców nie chodzi tu tylko o wysokość składek, ale także o to, ile po zapłaceniu podatków zostanie i czy to wystarczy na godne życie. Ich zdaniem pracodawcy w krajach skandynawskich, mimo iż płacą wysokie podatki, nie buntują się, bo i tak dużo zarabiają. Nie jest to więc tylko kwestia wysokości składek, ale wysokości dochodu, który zostaje.

Z kolei pracownik decyduje się na zatrudnienie nierejestrowane dlatego, że chce pracować i zarabiać, żeby utrzymać siebie i rodzinę. Najczęściej nie ma innej możliwości znalezienia pracy. Poza tym tego typu praca jest lepiej płatna niż praca legalna. Taki rodzaj zatrudnienia jest również wygodny dla studentów, ze względu na elastyczność pracodawcy, oraz dla rencistów czy bezrobotnych na zasiłku, którzy nie chcą stracić swoich świadczeń rejestrując się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]