| |

Mówienie przyciszonym głosem

Kiedy miałam około 14 lat, pracowałam w pralni chemicznej, której właścicielka często cierpiała na migrenę. Jeśli byłaś kiedyś w pralni chemicznej w środku dnia, to wiesz, że panuje tam szum maszyn i urządzeń prasujących. Mówiłam dość głośno do koleżanki pracującej parę metrów dalej, kiedy właścicielka podeszła i wyszeptała mi do ucha: „Nie wiesz, że młode damy nie mówią głośno?”. Przez wiele lat po tym zdarzeniu starałam się nie mówić zbyt głośno z obawy, że to nie przystoi damie. Trzy dekady później uświadomiłam sobie, że właścicielka zapewne miała migrenę i dlatego chciała, żebym była cicho. Zastanawiam się, ile innych młodych kobiet otrzymało taki sam komunikat – być może z tego samego powodu.

Kontrolowanie głośności, z jaką mówimy, to jeszcze jeden sposób kształtowania własnego wizerunku. Kobiety zazwyczaj mają mniej donośne glosy. Kiedy mówimy przyciszonym głosem, sprawiamy wrażenie osób niepewnych i pozbawionych wiary w siebie. Głośność, z jaką mówimy, ma również wpływ na język ciała. Im głośniej mówisz, tym więcej gestów zazwyczaj wykonujesz. Łącząc odpowiednią głośność wypowiedzi z gestykulacją, sprawiasz wrażenie osoby silnej i kompetentnej w danej dziedzinie.

Zapisz się na kurs emisji głosu. Jeśli ludzie proszą Cię często, żebyś powtórzyła swoje słowa lub mówiła głośniej, uznaj, że jest to problem, z którym musisz coś zrobić.

Nagraj na kasetę wideo jedno ze swoich wystąpień publicznych. Jeśli masz trudności z usłyszeniem własnych słów, a wszystkich innych słyszysz dobrze, to kolejny sygnał, że mówisz za cicho.

Wysłuchaj swojego powitania w poczcie głosowej. Oceń obiektywnie, jak scharakteryzowałabyś usłyszany właśnie głos. Przećwicz zostawianie wiadomości nacechowanej pewnością siebie – często na tej podstawie ludzie wyrabiają sobie wstępną opinię o Tobie.

Wyobraź sobie, że Twoi słuchacze są klientami. Twój głos powinien ich otoczyć, tak by mogli się wygodnie oprzeć. Jeśli muszą się pochylać do przodu, wysilając się, by Cię usłyszeć, nie zadbałaś o swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]