| |

Nieumiejętność udzielenia konkretnej i zwięzłej odpowiedzi

Nieumiejętność udzielenia konkretnej i zwięzłej odpowiedzi może mieć źródło w chęci znalezienia idealnej lub „właściwej” odpowiedzi. Często słyszę, jak osoby, którym zadano pytanie wymagające odpowiedzi „tak” lub „nie”, mówią: „Nie mogę powiedzieć tak lub nie”. A właśnie że możesz. W tym celu musisz podjąć ryzyko i nieco się wychylić. Lepiej popełnić błąd prowadzący do rozpoczęcia dyskusji, niż udzielać odpowiedzi niezawierających treści.

Uporządkuj myśli, skupiając się na podstawowych kwestiach. Tom Henschel, prezes Essential Communications, uczy klientów, by dzielili w myślach odpowiedź na fragmenty zawierające podstawowe informacje oraz argumenty na ich poparcie. Właściwa odpowiedź na pytanie zadane w przykładzie brzmiałaby więc tak: „Według mnie powinniśmy upublicznić te informacje teraz. Uważam tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, moim zdaniem lepiej popełnić błąd, ujawniając wszystko, niż być oskarżonym o ukrywanie informacji. Po drugie, jesteśmy prawie pewni, że poniesiemy straty, jednak gdybyśmy się mylili, wszyscy odczują ulgę, a my nic nie stracimy”.

Udzielając dłuższej odpowiedzi, stosuj technikę wymieniania, która pomaga uporządkować i wyrazić myśli (np. „Mam trzy pomysły…”, „Możemy obrać dwa kierunki…” itp).

Zapisz się na kurs improwizacji. Umiejętność udzielania odpowiedzi zależy w części od zdolności do szybkiego myślenia. Techniki, które poznasz na kursie, przydadzą się na wiele sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]