| |

Nieumiejętność wykorzystania istniejących relacji

Pewna konsultantka miała trudności z przekonaniem wydawcy do pomysłu na nową książkę. Gdy zastanawiałyśmy się, w jaki sposób mogłaby zwrócić uwagę redaktora, wspomniała, że jej ojciec, światowej klasy lider w swojej branży, ma dobre kontakty z tym mężczyzną. Kiedy zapytałam ją, dlaczego do licha nie wspomniała o tym w rozmowie z redaktorem, odpowiedziała, że nie chciała wykorzystywać nazwiska ojca. To jeszcze jedna różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami. Mężczyźni korzystają ze zbudowanych relacji, dzięki którym otwierają się przed nimi drzwi – wcale nie uważają, że jest to wykorzystywanie kogokolwiek. Na miłość boską, przecież właśnie po to budują te relacje!

Istnieje różnica pomiędzy rzucaniem imionami a korzystaniem z istniejących relacji. Rzeczywistość jest taka, że to właśnie relacje sprzedają wszystko, począwszy od samochodów, a skończywszy na usługach doradczych. Prowadzimy interesy i ufamy ludziom, których lubimy. W przeciwieństwie do sytuacji, gdy spada na nas część cudzej winy, tu odnosimy sukces dzięki stworzonej przez kogoś innego relacji. Nie bój się skorzystać z kontaktów bliskich osób.

Zapytaj koleżankę, czy możesz się na nią powołać przy próbie zwrócenia na siebie czyjejś uwagi. Możesz na przykład powiedzieć: „Słyszałam, jak wspominałaś w rozmowie Ewę Milecką. Próbuję umówić się z nią na spotkanie i zastanawiałam się, czy miałabyś coś przeciw temu, gdybym wspomniała, że cię znam?”.

Jeśli na zebraniu lub na przyjęciu jest ktoś, kogo chciałabyś poznać, poproś gospodarzy, by Cię przedstawili. Przedstawiaj sobie ludzi o podobnych zainteresowaniach lub potrzebach. Być może w przyszłości odwdzięczą Ci się w podobny sposób.

Proś o referencje. Jeśli szukasz pracy lub informacji, zapytaj, czy ktoś ze znajomych nie mógłby Cię skierować do odpowiedniej osoby oraz czy dzwoniąc, możesz się powołać na nazwisko znajomego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]