| |

Noszenie okularów na łańcuszku

Ten zwyczaj musiała zapoczątkować jakaś bibliotekarka z lat 50. ubiegłego wieku. Dlaczego to właśnie kobiety, a nie mężczyźni kupują te małe łańcuszki, na których mogą zawiesić okulary? Czy mamy większą skłonność do ich gubienia, czy może chętniej zwracamy uwagę na fakt, że się starzejemy? W niektórych sklepach łańcuszki są nawet sprzedawane jako dodatki.

Inne zjawisko związane z okularami zaobserwowałam w trakcie pewnych warsztatów poświęconych rozwijaniu umiejętności prezentacji. Uczestniczyła w nich kobieta po pięćdziesiątce, która podczas całej półgodzinnej sesji z kamerą trzymała w ręku okulary. Nie tylko je trzymała, ale dodatkowo kręciła nimi, słuchając pytań z sali. Ani razu ich nie założyła – dlatego doszłam do wniosku, że tak naprawdę ich nie potrzebowała, tylko używała jako rekwizytu.

Być może zabrzmi to, jakbym dyskryminowała osoby starsze, ale jeszcze raz muszę powtórzyć, że rzadko kiedy wiarygodność kobiety wzrasta z wiekiem. Choć nie uważam, że wiek należy ukrywać lub zafałszowywać, nie uważam również, że należy go podkreślać.

Jeśli martwisz się, czy będziesz w stanie przeczytać notatki w trakcie prezentacji, użyj tak dużej czcionki, by okulary nie były Ci potrzebne. Jeśli posłużysz się prezentacją PowerPoint, nie będziesz musiała co chwilę zakładać i ściągać okularów.

Jeśli potrzebujesz jakiegoś rekwizytu, użyj długopisu lub markera. Możesz go trzymać, lecz nie obracaj nim ani nie stukaj, ponieważ słuchaczom trudniej będzie się skupić na Twoich słowach.

Okulista podpowiedział mi, żebym nosiła okulary niekorekcyjne, które w dolnej części miały szkła przeznaczone do czytania. Pomimo że z powodu poważnej krótkowzroczności noszę soczewki kontaktowe, zakładam również okulary zalecone przez lekarza, aby nie musieć bezustannie zakładać i ściągać okularów do czytania.

Skoro mówimy o okularach, pamiętaj, że jeśli nie jesteś traktowana poważnie, ponieważ młodo wyglądasz, mogą one posłużyć do stworzenia dojrzalszego wizerunku. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, para okularów niekorekcyjnych może dodać Ci powagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]