| |

Ograniczanie własnych możliwości

W książce Women i Reality Anne Wilson Schaef zauważa, że w naszej kulturze ludzie posiadający mniej władzy żyją w strefach, których granice wyznaczają ludzie posiadający jej więcej. Biali mężczyźni znajdujący się na szczycie hierarchii decydują o tym, jakie zachowanie jest właściwe dla pozostałych mieszkańców strefy, w tym dla kobiet. Jednym z oczywistych przykładów jest Sąd Najwyższy w USA. Jeszcze do niedawna – do roku 1981, gdy nominację otrzymała Sandra Day O’Connor – prawa obowiązujące w całym kraju były tworzone przez mężczyzn.

Książka, którą trzymasz w rękach, w dużej części jest poświęcona temu, w jaki sposób kobiety żyją zgodnie z zasadami ustalonymi przez mężczyzn. Schaef zwraca uwagę, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż żyjąc w ten sposób, drastycznie ograniczamy swoje możliwości wyboru. Można się tu posłużyć porównaniem do skażonego powietrza – jeśli oddychasz nim dostatecznie długo, zaczynasz wierzyć, że powietrze takie właśnie ma być. Dopiero kiedy zobaczysz przepiękny błękit nieba nad nieskażonym terenem, uświadamiasz sobie, że można żyć inaczej. Kobiety oddychają zanieczyszczonym powietrzem przez cały czas, więc rzadko mają okazję zobaczyć, że sprawy mogą przybierać inny obrót. Z czasem zaczynamy wierzyć, że nasze możliwości są ograniczone, gdy tak naprawdę wszelkie ograniczenia wynikają z naszego przyzwolenia.

Nie tak dawno skierowano do mnie kobietę, Marię, która chciała zastanowić się nad dostępnymi jej ścieżkami rozwoju zawodowego. Miała odpowiednie kwalifikacje, lecz nie była pewna, czy stanąć do walki o interesującą ją posadę. Przez wiele lat pracowała dla organizacji non profit i zawsze była druga w hierarchii. Widziała, jak kolejni dyrektorzy (zawsze mężczyźni) przychodzili i odchodzili, lecz nigdy nie rozważała swojej kandydatury na najwyższe stanowisko. W radzie nadzorczej zasiadali wyłącznie konserwatywni mężczyźni, którzy nigdy nie brali pod uwagę powierzenia Marii najwyższego stanowiska w organizacji. W rezultacie ona sama uwierzyła, że jej kandydatura nigdy nie będzie rozpatrywana.

Po naszym pierwszym spotkaniu obie doskonale zdawałyśmy sobie sprawę, że Maria miała talent i doświadczenie potrzebne na takim stanowisku, brakowało jej jedynie pewności siebie. Maria wychowała się w domu, w którym jej starszy brat zajmował pozycję supergwiazdy, a jej dano do zrozumienia, że jest dobra, lecz mniej utalentowana. To w zupełności wyjaśniało, dlaczego do tej pory zadowalała się graniem drugich skrzypiec.

W trakcie kolejnego spotkania chciałam się dowiedzieć, dlaczego teraz, po tylu latach Maria zapragnęła wspiąć się na szczyt. Odpowiedziała, że przyglądała się koleżankom, które rozpoczęły pracę na podobnym stanowisku, co ona – i wszystkie były już dyrektorami generalnymi lub prezesami. Zmiana nastawienia wynikała częściowo z zakłopotania, a częściowo z nudy i chęci zmierzenia się z nowym wyzwaniem.

Na trzecie spotkanie Maria przyszła z gotowym planem – wiedziała, w jaki sposób powinna wyrazić zainteresowanie stanowiskiem i pokazać, że posiada najlepsze kwalifikacje spośród wszystkich kandydatów. W ciągu dwóch miesięcy (to była bardzo opieszała rada nadzorcza!) stała się główną kandydatką na stanowisko, a w ciągu trzech siedziała za biurkiem dyrektora.

W społeczeństwie, w którym kobiety otrzymują tyle subtelnych i niezbyt subtelnych komunikatów o tym, gdzie jest ich miejsce, ważne jest, by nie ograniczać się do utartych schematów postępowania. Jedną z najważniejszych kobiet w przemyśle rozrywkowym jest dyrektor Paramount Pictures, Sherry Lansing. Gdy zorientowała się, że nigdy nie dostanie szansy kierowania własnym studiem, założyła firmę produkcyjną. Kiedy jej firma wyprodukowała takie hity kasowe jak Fatalne zauroczenie i Oskarżeń7, szefowie wytwórni filmowych zwrócili na nią uwagę. Szybko została znowu zaproszona do gry w pierwszej lidze i otrzymała najwyższe stanowisko w Paramount. Z tego przykładu można wyciągnąć następującą naukę: jeśli przeżywasz życie w granicach wytyczonych przez innych ludzi, nigdy nie poznasz pełni swojego potencjału – i oni też go nigdy nie poznają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna19.jpg
You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna6.jpg
You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna2.jpg
You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna74.jpg
You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna4.jpg
You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna4.jpg
You must have either the GD or iMagick extension loaded to use this library
Problem detected on file:/home/lentoid_pl/lentoid.pl/wp-content/uploads/dziewczyna76.jpg

Wpisy

Biuro wirtualne, czyli nowinka

Wynajem powierzchni biurowej [...]

Notariusz w Krakowie spisuje umowy

Notariusz w Krakowie spisuje [...]

Alerty BIK chronią firmy oraz banki

Alerty BIK chronią firmy oraz[...]

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]