| |

Przypadek Heleny cz. I

Pozwól, że opowiem o jednej ze szkolonych przeze mnie klientek, która zastanawiała się, z jakiego powodu nie udawało jej się osiągnąć pełni możliwości. Helena była kierownikiem ds. zaopatrzenia w dużej firmie naftowej. Przepracowała w tej firmie ponad 12 lat, kiedy wyraziła niezadowolenie z faktu, że nie wspina się po szczeblach kariery tak szybko, jak koledzy przyjęci do pracy w tym samym czasie, co ona. Choć Helena podejrzewała, że w grę może wchodzić dyskryminacja ze względu na płeć, nigdy nie zastanowiła się, w jaki sposób sama przyczyniła się do tego, że jej kariera utknęła w martwym punkcie. Zanim spotkałam się z Heleną sam na sam, miałam okazję przyjrzeć się, jak się zachowuje na zebraniach.

Na pierwszym spotkaniu zauważyłam atrakcyjną długowłosą blondynkę o niebieskich oczach i delikatnej budowie. Miała zwyczaj zalotnie przechylać głowę i uśmiechać się w trakcie wypowiedzi innych osób. Wnosiła do sali przyjemną atmosferę, lecz kojarzyła się z dziewczyną dopingującą drużynie sportowej- atrakcyjną, żywą, ciepłą i wspierającą. Kiedy inni mówili, Helena kiwała głową i uśmiechała się. Kiedy sama się wypowiadała, używała dwuznacznych zwrotów, takich jak „Może powinniśmy rozważyć…”, „Być może wynika to z…” i „Co by się stało, gdybyśmy…”.

W efekcie nikt nigdy nie oskarżyłby Heleny o narzucanie innym swoich koncepcji, lecz równocześnie nikt nie widział w niej materiału na dyrektora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]