| |

Przypadek Heleny cz. II

Po kilku zebraniach, w trakcie których przyglądałam się zachowaniu Heleny, spotkałyśmy się tylko we dwie, aby porozmawiać o jej aspiracjach zawodowych. Na podstawie jej wyglądu, zachowania i wcześniejszych wypowiedzi zakładałam, że ma około 30 – 35 lat. Kiedy powiedziała mi, że ma 47 lat i prawie dwudziestoletnie doświadczenie w swojej dziedzinie, wbiło mnie w Fotel. Nie miałam pojęcia, że jest tak doświadczonym pracownikiem – a jeśli ja nie miałam o tym pojęcia, to inni również go nie mieli. Nie zdając sobie z tego sprawy, Helena zachowywała się w sposób zgodny z wychowaniem. Otrzymywała pozytywne komunikaty na temat swojego postępowania i uwierzyła, że tylko w ten sposób może osiągnąć sukces. Helena dała się nabrać na rzekome zalety bycia dziewczynką.

Należy przyznać, że sposób, w jaki Helena zachowywała się na zebraniach, przyczyniał się do sukcesów na początku jej kariery. Problem w tym, że już dawno przestał jej pomagać w realizacji celów. Zwierzchnicy, współpracownicy i podwładni przyznawali, że praca z nią to czysta przyjemność, lecz nie rozważali jej kandydatury na wyższe lub bardziej eksponowane stanowiska. Helena zachowywała się jak dziewczynka i była odpowiednio traktowana. Co więcej, mimo iż zdawała sobie sprawę, że aby osiągnąć prawdziwy sukces, musi się zmienić, nie miała zielonego pojęcia jak.

Z czasem dowiedziałam się, że Helena była najmłodszym z czworga dzieci i jedyną dziewczynką w rodzinie. Była oczkiem w głowie tatusia i zawsze opiekowali się nią bracia. Bardzo wcześnie nauczyła się, że bycie dziewczynką jest dobre. Wykorzystywała to dla własnych korzyści. W miarę jak dorastała, w dalszym ciągu polegała na stereotypowych kobiecych zachowaniach i w ten sposób uzyskiwała wszystko, czego potrzebowała. Wszyscy nauczyciele chcieli mieć ją w swojej klasie, wszyscy uczniowie chcieli się z nią przyjaźnić, była powszechnie podziwiana. Helena nie miała pojęcia, jaki alternatywny sposób postępowania mógłby przybliżyć ją do wymarzonego awansu na stanowisko wiceprezesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]