| |

Pytanie o pozwolenie

Czy kiedykolwiek zwróciłaś uwagę, że mężczyźni nie pytają o pozwolenie? Proszą o wybaczenie. Przeczucie mi mówi, że kobiety pytają o pozwolenie bardziej z przyzwyczajenia niż z faktycznej potrzeby. Przypomina to nieco technikę bezpiecznego zadawania pytań – lecz jest potencjalnie bardziej szkodliwe. W naszym społeczeństwie oczekujemy, że to dzieci, a nie dorośli będą pytać o pozwolenie. Za każdym razem, gdy kobieta pyta, czy może coś powiedzieć lub zrobić, pomniejsza swoje znaczenie i degraduje się do poziomu dziecka. Naraża się również na to, że usłyszy „nie”. Jeśli przed podjęciem działania zapytamy o pozwolenie, jesteśmy mniej narażone na oskarżenia o popełnienie błędu – lecz równocześnie mamy mniejsze szanse, by otoczenie postrzegało nas jako osoby pewne siebie i gotowe podejmować ryzyko.

Kobiety proszą o pozwolenie w sprawach tak prostych, jak wzięcie jednego dnia wolnego i tak niedorzecznych, jak wydanie pieniędzy na konkretną rzecz potrzebną w ich dziale – pomimo iż posiadają już potrzebne uprawnienia. Nigdy nie zapomnę kobiety, która poskarżyła się, że nie dostała pozwolenia, by jej zespół spędził dzień poza terenem zakładu, podczas gdy jej kolega zabrał ludzi na trzydniową, kompletnie niepotrzebną delegację do pobliskiego kurortu. Kiedy zapytałam, w jaki sposób zabrała się do realizacji planu, przyznała, że chcąc zachować poprawność polityczną, zapytała szefa, czy wszyscy mogliby spędzić dzień poza siedzibą firmy. Odpowiedział, że wolałby, gdyby tego nie robiła. Spytała więc kolegę, w jaki sposób uzyskał pozwolenie szefa. „Nie przyszło mi do głowy, żeby go o to pytać” – odparł.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska, masz prawo podejmować samodzielne decyzje – w pewnych granicach. Twoim zadaniem jest rozpoznanie tych granic, potwierdzenie ich w rozmowie z szefem i działanie w ich ramach. Widziałam wiele kobiet, poczynając od asystentek, a skończywszy na szefowych działów, które nie zrobią kroku bez pytania o pozwolenie. Uwierz mi, Twój szef chce, byś podejmowała samodzielne decyzje. Za to Ci płaci i dzięki temu jego praca jest dużo łatwiejsza.

Informuj otoczenie o swoich zamierzeniach. Nie pytaj o pozwolenie. Informując innych ludzi, okazujesz im szacunek, ale nie uzależniasz swoich działań od ich aprobaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]