kupno spółek | |

SIEĆ RELACJI

Pracując zawodowo, powinnaś budować relacje z wszystkimi osobami uwzględnionymi na rysunku. Nie musisz tego robić na polu golfowym czy przy piwie po pracy, ale musisz o to zadbać, aby zapewnić sobie długofalowy sukces.

Zamiast przytaczać w tym miejscu historię kobiety, której zaszkodziła nieumiejętność podtrzymania siatki relacji, opowiem o takiej, którą zdób ność do stworzenia takiej sieci uchroniła przed utratą pracy. Alicja zajmuje stanowisko dyrektorskie w międzynarodowym przedsiębiorstwie produkującym zabawki i odpowiada za sprzedaż na terenie Polski. Po kilku latach pracy szef Alicji odszedł, a na jego miejsce przyjęto osobę spoza firmy. Współpraca pomiędzy Alicją i nowym szefem nie układała się, mieli odmienne poglądy na wiele kwestii i po obu stronach narastało niezadowolenie.

Nowy szef był gotów zwolnić Alicję i poprosił kierownika działu HR o pomoc. Przyznawał, że Alicja pracowała dobrze i ciężko oraz że zawsze realizowała założenia sprzedaży, ale nie mogli dojść do porozumienia na temat zmian, jakie chciał wprowadzić w firmie. Aby zdobyć mocniejsze argumenty na rzecz zwolnienia, zasugerował przeprowadzenie ankiety wśród osób z nią pracujących, tak by zdobyć ich opinie na jej temat. Założył, że skoro on sam nie mógł się dogadać z Alicją, inni na pewno mieli z nią podobny problem.

No cóż, wyniki były dla niego sporym zaskoczeniem. Okazało się, że Alicja zbudowała wspaniałą sieć relacji. I to nie tylko z klientami firmy, lecz również z dostawcami, współpracownikami i podwładnymi. Wszyscy co do jednego chwalili ją za etykę pracy, uczciwość i dbałość o potrzeby klientów. Czytając ich opinie, można by pomyśleć, że nazwali na jej cześć swoje pierwsze, drugie i trzecie dziecko. Było jasne, że gdyby nowy szef ją zwolnił, firma straciłaby w oczach pracowników i klientów. Ponieważ Alicja zbudowała tak silną sieć relacji, szef został zmuszony do znalezienia efektywniejszych sposobów współpracy.

Ta historia pokazuje, jak ważna jest sieć relacji. Większość z nas nie znajduje się w równie dramatycznej sytuacji, co Alicja, ale w pracy zawodowej od czasu do czasu wszystkie musimy skorzystać z wypracowanych relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]