psi fryzjer wołomin | pożyczka na 60 dni w ferratum bank nawet do 3000 zł |

Sumienie

Na początku Katarzyna przypominała szefowi o obowiązujących zasadach, a on z uśmiechem przekonywał ją o możliwości ich naginania. Po krótkim okresie pracy Katarzyna złożyła skargę w dziale HR. W jej odczuciu postępowanie szefa zmuszało ją do działań nieetycznych i niezgodnych z wyznawanymi przez nią wartościami. W dziale HR rozumiano natomiast, że normy w tej firmie nie były szczególnie surowe i że Katarzyna powinna wykazać więcej woli współpracy, jeśli chciała nawiązać dobre stosunki z szefem.

Nie mogąc zmienić swojego poglądu na całą sprawę, Katarzyna poprosiła w końcu o przeniesienie do pracy z kimś innym. Pracownik działu HR chętnie spełnił jej prośbę, jednak zdawał sobie sprawę, że Katarzyna napotka ten sam problem, pracując z większością dyrektorów w firmie. Oczekiwania jej szefa nie były takie niezwykłe – ani nieetyczne czy szkodliwe. Choć Katarzyna została asystentką innego szefa, znanego z przestrzegania zasad, w dziale HR zyskała opinię nieco świętoszkowatej pracownicy tego działu wiedzieli o ograniczeniach związanych z ewentualnym awansem lub przeniesieniem Katarzyny w przyszłości.

Historia Katarzyny dowodzi, że trzeba rozważyć korzyści płynące z wytykania drobnych odstępstw od oficjalnych procedur i zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami. Sherron Watkins, Cynthia Cooper i Coleen Rowley zasługują na podziw za postępowanie zgodne z sumieniem. W ich przypadku konsekwencje dla firmy, dla całego kraju i dla nich samych okazały się niezmiernie poważne. Jednak większość z nas musi po prostu zrozumieć warunki, w jakich przychodzi nam pracować.

Miejsce pracy to nie platforma wyborcza. Nie wykorzystuj go do głoszenia poglądów. Przeczytaj książkę Konflikty w pracy Roberta J. Edelmanna i stosuj opisane przez niego strategie.

Nie zawsze robienie tego, co dobre, jest dobre dla Ciebie. Zajmowanie kontrowersyjnego stanowiska w jakiejś kwestii może poprawić Twoje samopoczucie – ale poza nielicznymi wyjątkami nie pomoże w karierze.

Zastanów się dobrze, czy jest o co walczyć. Zadaj sobie pytanie, czy ryzyko związane z byciem sumieniem jest opłacalne. Z całą pewnością zdarzą się sytuacje, gdy warto będzie podjąć to ryzyko – dobrze je skalkuluj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]