| |

ŚWIADOMOŚĆ

Twoim zadaniem jest stopniowe przejście z pola 1. do pola 4. Na początku znajdujesz się na polu 1. – nie jesteś świadoma, że cokolwiek robisz źle, więc oczywiście Twoja kompetencja jest niska (niska świadomość i niska kompetencja).

Po wypełnieniu kwestionariusza oceny i zapoznaniu się z błędami opisanymi w tej książce będziesz w większym stopniu świadoma tego, jakie zachowania są dla Ciebie szkodliwe, lecz w’ dalszym ciągu nie będziesz wiedziała, jak je zmienić. Przeszłaś do pola 2. – poziom kompetencji pozostaje niski, lecz poziom świadomości jest wysoki.

Stosując się do wskazówek zawartych po omówieniu każdego błędu, przejdziesz do pola 3. – osiągniesz wysoki poziom świadomości i kompetencji. Jeśli kiedykolwiek uczyłaś się grać na instrumencie muzycznym lub uprawiałaś jakąś dyscyplinę sportu, wiesz, jak to wygląda. Z czasem przyswoisz sobie właściwe sposoby zachowania i nie będziesz musiała się nad nimi zastanawiać (pole 4. – wysoka kompetencja i niska świadomość). Twoim celem jest osiągnięcie takiej biegłości, nie zniechęcaj się jednak, jeśli nie przyjdzie Ci to łatwo. Tak jak w przypadku gry w golfa czy gry na pianinie, aby dobrze wypaść, oprócz umiejętności potrzebna jest koncentracja. To pole 3.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy zdobywasz nową umiejętność – przez jakiś czas musisz się koncentrować na tym, co robisz. Z czasem, po okresie ćwiczeń i sukcesów, nie musisz już temu poświęcać tyle uwagi. Niemniej mogą istnieć obszary, w których nigdy się to nie uda. Socjalizacja może utrudnić czy wręcz uniemożliwić osiągnięcie stanu, w którym będziesz potrafiła się zachowywać w pożądany sposób bez konieczności zastanawiania się nad tym. Nie ma w tym nic złego. Tak długo, jak będziesz działała w sposób świadomy i celowy, wszystko będzie w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]