| |

Twoje reakcje

Do tej pory przyglądaliśmy się zachowaniom mającym negatywny wpływ na Twoją wiarygodność. W ostatnim rozdziale zajmiemy się Twoimi reakcjami na to, jak traktują Cię inni ludzie.

Widu kobietom wpojono, by na niewłaściwe traktowanie reagowały w sposób uprzejmy, potulny i przyzwalający. Tragicznym przykładem takiego zachowania jest historia opowiedziana mi przez jedną z klientek. Kiedy miała siedem lub osiem lat, co niedziela chodziła z kuzynką do kina na seans przedpołudniowy. Pewnego razu obok niej usiadł mężczyzna, który zaczął ją molestować. Dopiero po kilku minutach powiedziała kuzynce, że chce zmienić miejsca, ale nie podała powodu. Kiedy się przesiadły, mężczyzna również się przesiadł i znowu zaczął ją molestować. Nie mogła się ruszyć. Pozwoliła temu mężczyźnie molestować się do końca filmu.

Opowiadając tę historię wiele lat później, moja klientka zastanawiała się, dlaczego nie powiedziała mężczyźnie, by przestał, i nie poprosiła kuzynki o pomoc. To smutne, ale jej historia jest typowa dla wielu kobiet. Jesteśmy uczone, że gdy ktoś traktuje nas w sposób obraźliwy, nie wolno nam się bronić czy złościć. Wystarczy spojrzeć, jakie komunikaty w związku ze złością dostają chłopcy, a jakie dziewczynki. Podczas gdy chłopcy są uczeni sztuki samoobrony, dziewczynki uczy się nadstawiać drugi policzek. W rezultacie jesteśmy bardziej skłonne tolerować zachowanie, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Oduczenie się tego, co wpojono nam w dzieciństwie, to wielki krok na drodze do przejęcia kontroli nad swoim życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]