| |

Unikanie barier administracyjnych część 2

Czynnikiem motywującym do zatrudniania nierejestrowanego są również nieustannie zmieniające się przepisy obwiązujące pracodawców. Pracodawcy z branży budowlanej wymieniali problem braku stabilności przepisów podatkowych w dłuższym okresie, a także w związku z tym stworzenie przez państwo nierówności – jednym lepszych, a innym gorszych warunków prowadzenia inwestycji w tej branży. Według dyskutantów do nierówności tych przyczyniła się przede wszystkim likwidacja ulg podatkowych na budownictwo. Takie poczucie nierówności nie sprzyja chęci bycia uczciwym wobec państwa. Dlatego pracodawcy z tej branży postulują przywrócenie ulg budowlanych. Pozytywnie także oceniają pomysł możliwości odliczania kosztów zatrudnienia pracownika w gospodarstwie domowym.

Problemem może być również, w przypadku małych podmiotów gospodarczych, konieczność archiwizowania przez długie lata dokumentów związanych z zatrudnieniem rejestrowanym.

Praca nierejestrowana niesie ze sobą również uproszczone procedury zatrudnienia. Jedynym elementem decydującym o zatrudnieniu i wynagrodzeniu jest wykonanie umówionej pracy za ustalone wcześniej wynagrodzenie. Zaletą jest więc możliwość uniknięcia takich problemów, jak: uzgadnianie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, za pracę w soboty i dni wolne, kwestii zwolnień lekarskich, urlopów oraz problemów związanych z ustaniem stosunku pracy, zarówno od strony finansowej, jak i proceduralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]