| |

Unikanie barier administracyjnych

Wszystkie przepisy krępujące pracodawcę zniechęcają do zatrudnienia rejestrowanego. Należą do nich zarówno procedury rejestracyjne, jak i wymagania stawiane w trakcie procesu gospodarowania.

Czynnikiem motywującym do zatrudniania nierejestrowanego jest fakt, że pracownicy zatrudniani są na krótkie okresy bądź sezonowo. Konieczność przeprowadzania skomplikowanych (w odczuciu badanych) procedur administracyjnych w związku z rejestracją a później wyrejestrowaniem pracownika odstręcza pracodawców od podejmowania prób legalizacji zatrudnienia. Procedury rejestracyjne postrzegane są jako niejasne i kłopotliwe, zwłaszcza dla gospodarstw domowych.

Znacznie bardziej od procedur rejestracyjnych, które są jednak rzeczą jednorazową, pracodawcy prywatni obawiają się wymagań socjalnych. Ich zdaniem przygotowanie zaplecza dla pracownika, np. pomieszczenia, w którym mógłby spożywać posiłki, jest prawie niemożliwe z powodu braku miejsca, zwłaszcza w małej firmie. Jest to natomiast wymagane w przypadku kontroli.

Nie tylko pracodawcy prywatni, ale także samorządy nie radzą sobie z kosztami wymaganych prawem pracy udogodnień dla pracowników. Urząd gminy czy miasta, dysponując pieniędzmi na zatrudnienie bezrobotnych do prac porządkowych (np. koszenie trawników, malowanie, odśnieżanie) musi zapewnić im kurs BHP, szkolenie, instruktarz, sprawy socjalne itp. W rezultacie środki przeznaczone na wypłaty dla ludzi w większości pochłaniają wszystkie te wymogi formalne. Okazuje się więc, że taniej jest wynająć firmę niż samemu zatrudniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]