| |

Używanie rozbudowanych wstępów

Wstęp to zbitka słów i dźwięków, które wypowiadamy przed poruszeniem głównej kwestii. To jak szafa wypełniona klamotami. Kiedy klamotów jest za dużo, nie widać, co jest w szafie. To samo dotyczy słów. Im więcej słów użyjesz, tym mniej jasny staje się komunikat i tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dotrze on do słuchacza.

Kobiety używają wstępów w celu złagodzenia treści przekazywanych komunikatów. Postępują tak z obawy, by otoczenie nie uważało ich za osoby zbyt bezpośrednie czy agresywne. Jak zareagowałabyś na taki wstęp?

Wiesz, zastanawiałam się nad naszym problemem z produktywnością. Rozmawiałam na ten temat z innymi osobami. Większość z nich również odczuwa zaniepokojenie spadkiem produktywności w ostatnich trzech kwartałach, tak więc nie tylko ja się tym martwię. Gdyby się zastanowić, to w grę wchodzą nie tylko ostatnie trzy kwartały. O tym problemie wiedzieliśmy od dawna, tylko nikt nie zmierzył jego skali. W każdym razie wszyscy staraliśmy się znaleźć rozwiązanie i wydaje mi się, że mam pewien pomysł. Nie twierdzę, że to najlepszy pomysł ani że nie ma innych – ale to jeden z nich. Inni również mają pomysły, ale sami pewnie się z nimi zgłoszą.

Tak więc mój pomysł polega na… No ale o co właściwie chodzi? Osoba, która przygotowała ten wstęp, zapewne hołduje dość oryginalnej zasadzie -poco użyć mniejszej liczby słów, skoro można użyć większej? To samo można było przekazać w sposób dobitny i pewny, używając o 75% mniej słów:

Od dłuższego czasu zmagaliśmy się z problemem spadającej produktywności i chciałabym przedstawić propozycję rozwiązania tej kwestii. Na początku przekaż najważniejszą część komunikatu.

Zanim otworzysz, usta zadaj sobie dwa pytania, które pomogą Ci uporządkować myśli: „Na jaki temat chcę mówić?” oraz „Na jakie dwie lub trzy najważniejsze kwestie słuchacz powinien zwrócić uwagę?”

Zajrzyj do książki Zamknij się isiuckijThęo Theobalda i Cary Coopera. Znajdziesz tam wiele wskazówek, które pomagają zwiększyć komunikatywność wypowiedzi. Niech od dzisiaj Twoją mantrą będzie krótko znaczy pewnie. Jeśli masz do zakomunikowania ważną wiadomość, przećwicz jej przekazanie. Postaraj się użyć jak najmniejszej liczby słów.

Postaraj się, by Twoje wypowiedzi miały formę twierdzącą i były krótkie („Proponuję przeprowadzenie analizy przekrojowej w celu określenia przyczyn obniżonej produktywności w ostatnich trzech kwartałach i opracowania środków zaradczych”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]