http://www.prographics.pl/dlaczego-warto-stawiac-na-ogrody-na-dachach/ | metale kolorowe rzeszów |

Używanie samego imienia lub przydomku

Czy słyszałaś ostatnio, aby mężczyznę na wysokim stanowisku lub posiadającego władzę nazwano zdrobniale? Lesiu Balcerowicz Janek Kulczyk, Tomuś Lis? Nie sądzę. Zdrobnienia odbierają znaczenie. Wszystkie przydomki i zdrobnienia są używane jako czułe określenia dzieci. W przypadku dorosłych cel jest ten sam – lecz większość mężczyzn przestaje używać zdrobnień, kiedy stają się nastolatkami. Jolanta Kwaśniewska może mówić do prezydenta Olek, ale jego doradcom podobne zachowanie nie uszłoby na sucho.

Ze zdumieniem obserwuję, jak kobiety przedstawiają się pełnym imieniem, a już po chwili rozmówca zwraca się do nich zdrobniale. Jedna z moich klientek o imieniu Barbara powiedziała mi, że już w chwilę po tym, jak się przedstawi, zamienia się w Basię. „Nie słyszałam nigdy, aby Edward zamieniał się w Edzia” – narzekała.

Podobnie, kiedy słyszę, gdy kobieta podaje przez telefon jedynie imię lub nagrywa na automatyczną sekretarkę informację: „Tu Ewa. Zostaw wiadomość po sygnale.zastanawiam się, dlaczego pominęła nazwisko. To częste zjawisko wśród personelu administracyjnego – zupełnie niepotrzebnie. Rzadko kiedy usłyszysz w słuchawce mężczyznę przedstawiającego się samym imieniem. To mała, łecz znacząca różnica. Używanie samego imienia sprowadza Cię, raz jeszcze, do statusu dziecka. Zapytaj dziecko, jak się nazywa, a najczęściej poda tylko imię. Połączenie imienia i nazwiska przenosi Cię w dorosłość.

Wskazówki – Nawet jeśli całe życie byłaś Kasią, Danusią, Gosią czy Elą, od dziś zacznij się przedstawiać pełnym imieniem. Z czasem otoczenie odbierze Twój sygnał. Zmień wizytówkę, tabliczkę na drzwiach czy nadruk papieru firmowego, tak by wszędzie można było przeczyta i Katarzyna, Danuta, Małgorzata czy Elżbieta. Jeśli zrezygnujesz z używania zdrobnień w relacjach zawodowych, będziesz miała dużo większą szansę, że otoczenie potraktuje Cię poważnie. Zawsze używaj pełnego imienia i nazwiska – nagrywając wiadomość w poczcie głosowej, rejestrując konto e-mailowe, przedstawiając się i odbierając telefon. Jeśli rozmówca zdrabnia Twoje imię, popraw go, powtarzając pełne brzmienie imienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]