| |

Używanie wypełniaczy

Wypełniacze to typowe dźwięki i zwroty używane, aby wypełnić ciszę. Posługując się nimi, sprawiasz wrażenie osoby niepewnej lub niezdecydowanej. Wypełniaczami mogą byćjggy, eee lub autentyczne słowa, takie jak no wiesz czy rozumiesz. Każdy powtarzający się dźwięk używany w miejsce krótkiej pauzy staje się wypełniaczem i zakłóca przekazywaną wiadomość.

Gdyby każdy wypowiedziany przez Ciebie dźwięk został, no, tak jakby, zapisany, nie chciałabyś, no wiesz, żeby wyglądało, rozumiesz, tak jakbyś, no, nie wiedziała, o czy mówisz, rozumiesz? Uświadomienie sobie tego szkodliwego nawyku może się okazać najtrudniejszą częścią procesu zmiany. Kiedy już zaczniesz wyłapywać wtrącane przez siebie wypełniacze, to niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starać, prawdopodobnie usłyszysz zaledwie jedną dziesiątą z faktycznie wypowiadanych.

Poproś osobę, której ufasz, by wyraziła opinię na temat używanych przez Ciebie wypełniaczy. gdy użyjesz wypełniacza. Poproś na przykład, by w trakcie przerwy na kawę zwrócili uwagę na to, co mówisz, i pstrykali palcami, gdy użyjesz wypełniacza.

Poproś ludzi spoza miejsca pracy o to samo. Im więcej informacji zwrotnych otrzymasz, tym szybciej przełamiesz nawyk, Nagraj na wideo prowadzoną przez siebie prezentację i przeanalizuj swoje wypowiedzi.

Postaw na biurku magnetofon i nagrywaj wszystkie rozmowy telefoniczne. Następnie przesłuchaj taśmę i policz wypełniacze. Naucz się milczeć – cisza może być potężnym narzędziem komunikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]