| |

Zgłaszanie skarg dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć

Przez pewien czas pracowałam jako specjalistka ds. równego zatrudnienia. Do moich obowiązków na tym stanowisku należało badanie i reagowanie na dziesiątki skarg, poczynając od spraw dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, a kończąc na złamaniu zapisów ustawy o rehabilitacji. Czynnikiem wspólnym dla 90% wszystkich spraw była nie dyskryminacja, lecz nieudolne zarządzanie. A czy nam się to podoba, czy nie, nieudolne zarządzanie nie jest przestępstwem. Pomimo iż istnieją przepisy chroniące osoby składające skargi o dyskryminację, nie spotkałam się z sytuacją, by złożenie skargi pomogło komuś w karierze. Nie zawsze szkodziło, ale nigdy nie pomogło.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dyskryminacja ze względu na pleć jest autentycznym problemem dotykającym wiele kobiet. Za wyjątkiem szokujących przypadków, kiedy dyskryminacja jest tak oczywista, że nie można jej zaprzeczyć, firmy zdobędą się na wszelki wysiłek, by ochronić reputację, kierownictwo i pracowników. Szczególnie dobrze pamiętam przypadek kobiety z Poznania, która oskarżyła szefa o dyskryminację ze względu na płeć. Twierdziła, że była obrażana, poniżana i upokarzana przy współpracownikach. Rozmowy przeprowadzane z prawie dwudziestoma pracownikami wykazały, że szef postępował w ten sposób nie tylko z nią – robił to z wszystkimi. Wykorzystując ten argument, firma wygrała sprawę. Kiedy było już po wszystkim, wspomniany przełożony otrzymał lekkie upomnienie.

W innym przypadku kobieta złożyła wewnętrzną skargę, twierdząc, że w kwestiach zawodowych była traktowana inaczej niż jej koledzy. Pomimo iż moje dochodzenie potwierdziło jej słowa – faktycznie traktowano ją inaczej tylko dlatego, że była kobietą – firma postanowiła bronić decyzji jej przełożonego. Kobieta złożyła pozew w sądzie pracy, lecz zanim doszło do rozpatrzenia sprawy, została zwolniona z powodu, który uznałam za sfabrykowany. Po prawie roku sąd rozpatrzył sprawę, przyznał rację kobiecie i nakazał przywrócenie jej do pracy na poprzednich warunkach oraz rekompensatę utraconych zarobków. Kobieta wróciła do pracy, lecz jak możesz się domyślić, czuła się tak niezręcznie, że w końcu odeszła na własną prośbę. Wygrała bitwę, lecz przegrała wojnę.

Nawet jeśli nie posuniesz się do złożenia oficjalnej skargi lub pozwu, pamiętaj, że kobiety poruszające publicznie ten temat, zostają w pewien sposób napiętnowane – nagle otoczenie nie czuje się dobrze w ich towarzystwie. Ludzie zmieniają zachowanie i stają się ostrożniejsi. W większości przypadków nie jest to po myśli kobiet, które chcą czegoś wręcz przeciwnego – równego traktowania. Istnieje kilka powodów, dla których gorąco zachęcam kobiety do rozważenia dostępnych im alternatyw, zanim sięgną po zarzut dyskryminacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisy

Zasoby porozumień prywatnych

Kierując się tą intuicją, sta[...]

Opuszczanie zebrań

Pozbądź się przekonania, że z[...]

Odmowa przyjęcia prestiżowych zadań

Dyrektor operacyjny małego od[...]

Oddawanie swoich pomysłów

Tę historię wszyscy znamy aż [...]

Notowanie, parzenie kawy i robienie kopii

W każdej minucie, każdego dni[...]

Zastosowana metodologia - dalszy opis

Powyższe podejście pozwala na[...]